نام:

نام خانوادگی:

پست الکترونیک:

بازتاب رسانه ای

معرفی کتاب"نزاع ایوان ایوانوویچ و ایوان نیکیفورویچ"در رسانه ها خبری

۱۵ اسفند ۱۳۹۴

منبع:ایلنا

داستان «نزاع ایوان ایوانوویچ و ایوان نیکیفورویچ» درباره دو ارباب روسی است که هردو نام کوچکشان ایوان است. این دو که دوستی و علاقه‌شان به هم شهرة آفاق است و سال‌هاست که در کنار هم هستند، یک روز سر یک تفنگ، دعوا می‌کنند و همین نزاع کوچک پایه محکم دوستیشان را متزلزل می‌کند و از آن پس نزاعی طولانی بین این دو شکل می‌گیرد و به سرانجامی نمی‌رسد. نویسنده در این کتاب، زندگی پیش‌پاافتاده و مبتذل مردم عامی را با لحنی طنز به نمایش می‌گذارد.

راوی دانای کل است اما ابتدای داستان به‌نظر می‌رسد شخصی چاپلوس که مقهور جلال و شکوه زندگی این دو ارباب شده مشغول معرفی آن‌ها به خواننده است. با این وجود...
نیکلای گوگول از شاخص‌ترین نویسندگان ادبیات روسیه است. پیش از این از او آثاری ما نند «شنل»، «بازرس»، «کالسکه»، «عروسی»، «قماربازان» به فارسی ترجمه است. و اکنون «نزاع ایوان ایوانوویچ و ایوان نیکیفورویچ» با ترجمه بابک شهاب در نشر به‌نگار منتشر شده است. داریوش مهرجویی نیز فیلم «چه خوبه که برگشتی» را با اقتباس از این داستان گوگول ساخته است.
 
در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم: «ایوان ایوانویچ بدون اینکه به ایوان نیکیفورویچ نگاه کند؛ گفت: بنده هیچ نیت بدی نداشته‌ام.‌ای اشراف زادگان محترم! در برابر خدا و شما قسم می‌خورم که من هیچ آزاری به دشمنم نرسانده‌ام. آخر برای چه مرا بدنام می‌کند و به مقام و درجهٔ من اهانت می‌کند؟.
 
این کتاب را نشر به نگار در ۸۵ صفحه به قیمت ۶۵۰۰ تومان روانه پیشخوان کتابفروشی‌ها کرده است.
 
 
 
منبع:ایسنا

 بابک شهاب از ترجمه‌ی داستان‌هایی از پوشکین و گوگول خبر داد.

این مترجم به خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: اخیرا کتاب «داستان‌های بلکین» اثر الکساندر پوشکین و همچنین کتاب «نزاع ایوان ایوانویچ و ایوان نیکیفورویچ» اثر نیکلای گوگول در نشر به‌نگار منتشر شده است. من این آثار را از زبان روسی ترجمه کرده‌ام.  او در توضیحی گفت: ما در مجموعه «داستان‌های بلکین» به یاری پوشکین و ایوان پترویچ بلکین ساده‌دل هزینه‌ای را درمی‌یابیم که باید بابت سعادت انسان پرداخته شود. این سعادت هیچ‌گاه ساده و آسان به دست نمی‌آید. برای رسیدن به آن باید همواره جنگید، باید چگونگی پرداختن هزینه این خوشبختی را دانست، هزینه‌ای که گاه برای انسان بسیار سنگین تمام می‌شود. اما باید زندگی کرد، زیرا زندگی ادامه دارد، حتا زندگی ساده انسان‌های عادی، همان زندگی که پوشکین در داستان‌های بلکین از آن سخن می‌گوید. در این داستان‌ها یکی چند اثر عاشقانه هم هست.شهاب درباره‌ اثر نیکولای گوگول هم اظهار کرد: «نزاع ایوان ایوانویچ و ایوان نیکیفورویچ»، روایت کینه‌توزی دو شخصیت است که مدام در پی توطئه‌چینی و دسیسه علیه یکدیگر هستند. به معنایی در این اثر نویسنده اشرافیت قرن نوزدهمی روسیه را به ریشخند و مضحکه می‌گیرد. 

 
نظرات کاربران شما میتوانید از طریق فرم زیر نظر خود را بیان نمایید:

نام *
ایمیل
تلفن (به همراه کد شهر - مثال: 02144444444)
وب سایت
نظر شما *
کد امنیتی * (حروف بزرگ و کوچک یکسان است)